У 2007 році Роспотребнадзором у Москві за зверненнями громадян було зафіксовано 435 укусів людей щурами. У 2008 році було зафіксовано вже більше 1500 укусів. Разом, тільки за один рік приріст популяції гризунів склав більше 300%. Жахлива статистика. При тому, що це не всі покусані звертаються до лікарів, фактичні показники можуть бути ще вище.

Звідки такий "космічний" приріст? Можлива причина зростання популяції пов'язана з масовим виловом бродячих собак і кішок. У регіоні вже зафіксовано страшні випадки.
Так, за даними "Російська газета" - Тиждень № 4881 на початку 2009 року в підмосковному Серпухові сталося гучне НП. Щур напав на малюків! Сталося це прямо в міській дитячій лікарні під час годування грудних дітей. Постраждали діти - восьмимісячна Саша і однорічна Настя. Медсестра, почувши дитячий крик, озирнулася: пацюк кусала малюка за руку. Її стали гнати. У відповідь тварина накинулася на іншу дитину. У лікарні запевняють, що до цих пір щурів в стінах лікарні не було. Після того, що сталося фахівці центру дезінфекції провели повну дератизацію приміщень, а прокуратура Московської області порушила кримінальну справу.
А що в Москві? За розпорядженням уряду Москви на протязі місяця фахівці Росспоживнагляду обстежили більше восьмисот епідеміологічно значущих об'єктів міста: лікарні, школи, ДНЗ. І хоча в ситуація з гризунами в Москві некритична, в десяти установах було виявлено сліди присутності щурів та мишей. Це невеликі значення для об'єктів що знаходяться під постійним наглядом держави, проте в цілому на одного міського жителя припадає до 40 "сірих сусідів".
На додаток можна не згадати про кріплення бар'єру Так, це звучить незвично, але у великому місті, наприклад, такому як Москва, нашими, найбільш численними сусідами є зовсім не люди, а пацюки!
Міські влада бореться з незваними "сусідами". У місті діють норми згідно з якими власникам будівель наказано регулярно проводити дезінфекційні та дератизаційні заходи, а в разі будівництва нової будівлі або реконструкції існуючої будови, необхідно оснастити об'єкт стаціонарною електричною системою проти гризунів - Охоронно-Захисною дератизаційною Системою (ОЗДС).
Навіщо так складно? А тому що інші способи вже або не працюють, або їх застосування неефективно в умовах "ринку". Хоча в Москві давно вже діють вимоги, згідно з якими в кожній будівлі повинні регулярно проводитися дератизаційні роботи, чи проводять їх фактично? Співробітники Росспоживнагляду не можуть всупереч бажанням власника будівлі, проникнути в нього. Система ОЗДС якщо не повністю вирішує, то значно полегшує це завдання.
Стаціонарна система ОЗДС не вбиває гризунів, а тому, не потребує постійного контролю з боку Росспоживнагляду. Потрібно тільки обслуговування системи, електриками. Тоді як вона працює і в чому її ефект?
В основі Охоронно-Захисної дератизаційної Системи - електрошок, безпечний для людей і більш-менш великих тварин, але вкрай "невиносний" для дрібного гризуна. Щур або миша, отримуючи удар струмом, вже не буде перетинати кордон Охоронно-Захисної дератизаційної Системи. Отримуючи постійний удар струмом напругою до 20 тис. вольт, відчуваючи сильний шок у щурів виробляється умовний рефлекс на охорону зону, а оскільки мешкати і розмножуватися в таких умовах неможливо, популяція щурів зменшується, і через кілька тижнів залишає об'єкт зовсім в пошуках "кращих місць".
А що далі? Куди переселяються "сусіди"? Далі все на совісті обслуговуючих компаній. Збільшення числа щурів не уникнути, якщо не будуть дотримуватися елементарні санітарні правила. Мешканці повинні вимагати від керуючих компаній, щоб вони вчасно мили і лагодили смітники, прибирали під'їзди та підвали, регулярно звільняли їх від сміття. Важливо і те, щоб за знищення гризунів бралися не в окремо взятому будинку. Єдино 100% ефективний засіб проти гризунів це чистота, а метод, це регулярне прибирання. Винищувати треба не щурів, а сміття і нечистоти!